FH-DCE Super Rally® 2018, Bydgoszcz, Polsko

Vytvořeno: 10 červen 2018
Zobrazení: 972

Rok: 2018
Termín: 16. 5. - 20. 5. 2018
Motocykl: Harley-Davidson Dyna
Délka trasy: 1200 km
Poplatky: Cesta tam - dálnice A2 Jordanowo - Poznań 28.00 PLN (cca 84 km od mýtné brány Jordanowo do mýtné brány Gołuski) celkově po A2 110 km. Další poplatek už nebyl.

Plán trasy:
Cesta tam: Praha (D10, R35), Zittau, Görlitz (DW332, B178, B99), směr Wrocław (B6, A4),

Zielona Góra (DW297, DW283, DW279, S3), Poznań (S3, A2), Bydgoszcz (S5, DK5, S10, DK25, DK5).

Cesta zpět: Bydgoszcz (S5, DK5, S10, DK25, DK5), Poznań (A2), Leszno (DK5,S5), Wrocław (S5, A8), Náchod (S8, DK8, 33), Hradec Králové (33), Praha (D11).

Realita: Vše klaplo podle plánu. Trasu tam i zpět jsme zvolili různorodě po dálnicích, rychlostních silnicích i po okreskách. Silnice v Polsku jsou po velkých rekonstrukcích skvělé, dovolím si tvrdit, že někde jsou na tom opravdu lépe než u nás. Samozřejmě, kde se staví nebo kde ještě ani nezačali je situace komplikovanější a ani na motocyklech se nedá moc předjíždět z důvodu provozu kamionů a hlavně starých úzkých silnic. Po obou zvolených trasách už jich moc není.

Bydgoszcz (600 km)
Cestu tam jsme z Prahy zvolili přes Liberec po D10, nepokračovali jsme klasicky na Frýdlant a Habartice, ale zvolili jsme cestu po silnici SR2018 0235 kolem Hrádku nad Nisou směrem na Zittau do Görlitz. Silnice na německé straně jsou v tomto úseku lepší, takže i s malou zajížďkou se to vyplatí. Cesty byly po deštivé noci vlhké a počasí chladné. Čím víc jsme se blížili k dálnici A4 začínalo být slunečno a teplo. Po dálnici A4 jsme směr Wrocław ujeli cca 50 km a sjeli na EXIT Bolesławiec na silnici DW297. Po v celku pěkných okreskách a zajímavou lokalitou jsme se dostali k městu Zielona Góra a najeli na rychlostní silnici S3. Tato rychlostka vede až před město Szczecin, ale my jsme se potřebovali dostat cca 50 km a najet na dálnici A2. Na tomto úseku u města je Świebodzin je možné sjet a zajet cca 3 km k obrovskému pomníku Krále Krista. Socha je už z dálky vidět.

Socha Krista Krále je nejvyšší socha Ježíše Krista na světě. Sochu si roku 2000 objednala arcidiecéze zielonogórsko-gorzowská. Socha je vysoká 52 m a váží 440 tun. Slavnostně byla odhalena 21. listopadu 2010.

Ze silnice S3 jsme najeli na A2 na nájezdu Jordanowo, kde je mýtná brána. Vyrazili jsme směr Poznań a už po cestě jsme potkávali další skupiny motorkářů, kteří mířili na sraz. Dálnice je velmi kvalitní a celý úsek až k Poznańi v celku rychle utekl, ale kole města už byl docela velký provoz. Po cca 84 km jsme zaplatili mýto 28.00 PLN a pokračovali dál až na výjezd Poznań-Wschod, kde se odbočí přímo na Bydgoszcz (S5). Úsek do Bydgoszcz je dlouhý cca 120 km, ale posledních 50 km se teprve staví, takže nás čekal absolutně nejhorší úsek, po staré úzké silnici plný kamionů. Předjíždění v podstatě nebylo možné a ve větší části je na silnici nafoukaný písek a štěrk. Celých 50 km jsme jeli snad 2 hodiny. Až před Bydgoszczem se provoz uvolní a na obchvatové S10 už provoz není žádný. Po pár kilometrech jsme odbočili na DK25/DK5 vlastně na spojku přes Bydgoszcz na dálnici A1 do města Gdaňsk. My jsme samozřejmě po DK5 mířili do areálu Lesního parku pro kulturu a volný čas Myślęcinek. Cestu k hlavní bráně jsme našli a byli jsme i poměrně rychle odbavený. Přeci jen středa odpoledne je většinou na bráně klid. Největší porce se očekává až v pátek. Po příjezdu jsme našli část skupiny, co přijela před námi a zabrala část kempu, kde jsme měli strávit několik dní.

Areál, kultura a město Bydgoszcz
Místo Poláci vybrali výborně. Areál byl pro Super Rally dostatečně velký a prostorný. Musím říct, že všechno fungovalo na jedničku a nikde jsme nezaznamenali žádný problém. Kemp byl rozdělen na 3 části a i zde bylo možné koupit pivo a to jak přímo u pivních stánků, tak samozřejmě u některých klubových základen. Hlavní část pro zábavu, tedy stánky s jídlem, podium, bary, pivní stany apod. byly ve vhodném koutě areálu. Samozřejmě se zde nacházel oficiální shop Super Rally 2018 a stánek následujícího pořádajícího klubu Harley-Davidson Club Finland.
Čtvrtek přes den jsme strávili průzkumem v areálu a návštěvou různých známých, které potkáváme většinou jen na těchto srazech. Večer jsme zašli na muziku a na místní pivko.
SR2018 03V pátek jsme vytvořili skupinu a provedli výlet do centra města Bydgoszcz. Někdo vyrazil na motocyklu, ale větší část nás využila místní MHD přímo od hlavní brány. Město je krásné a samozřejmě všude bylo mraky motocyklů a motorkářů. Bydgoszcz, německy Bromberg je osmé největší město v Polsku. Vedle unikátních památek se honosí také největším městským parkem v zemi. Město leží na soutoku řek Brdy a Visly. Řeka Brda a Bydhošťský kanál jsou ozdobou města. Místní hospůdky, kavárny a obchůdky mají neopakovatelnou atmosféru. Využili jsme i místní raritu, vodní tramvaj. Tramvaj má dva okruhy, oba začínají na Rybim Rynku a my využili ten kratší 50 minut. Po průzkumu města, po jídle a po nákupu nějakých místních dobrot jsme se vrátili do areálu. V kempu zatím přibylo spousty dalších stanů a i na bráně byl pěkný blázinec.
Kdo se chtěl projet na motocyklu měl celkem dost možností v okolí, takže nedaleká lákadla jako např. město plné kostelů a rodiště Mikuláše Koperníka Toruň, nedaleký hrad Malbork, město Gdaňsk, Sopoty a ty odvážnější vyrazili i na 250 km vzdálený poloostrov Hel.
Počasí bylo v průběhu akce řekněme proměnlivé a sem tam se přehnala přeháňka nebo bouřka, ale i tak se dá říci, že to bylo v pohodě bez nějakých zásadních problémů.
V sobotu byla možnost využít vyhlídkový let vrtulníkem. Odpoledne pak začal kulturní program s oficiálním přívítáním vSR2018 04šech účastníků a předání štafety pro další ročník.
Cesta domů (600 km)
Na cestu zpět jsme vyrazili v neděli asi v deset hodin dopoledne. Při výjezdu nás samozřejmě zkontrolovali, v podstatě bez fronty a mohli jsme vyrazit.
A protože neradi jezdíme po stejných trasách, cestu zpět jsme vybrali na Wrocław a Hradec. To znamenalo se po stejné trase dostat na A2 k Poznani a s A2 vyjet na výjezdu Poznań Komorniki směr Leszno. (Tento 20 km úsek dálnice A2 se neplatí.) Směr Leszno se jede po silnici DK5. Provoz byl minimální, protože v neděli nejedou kamiony. Asi 15 km za Lešnem se DK5 napojí na rychlostní silnici S5, která vede až k Wrocławy a po okruhu A8 jsme se dostali až na silnici DK8. Tato silnice vede až na hranice a protože nebyl provoz, byl tento úsek po části rychlostních silnic perfektní. Přechod Náchod, tankování v Jaroměři, směr na D11 a do Prahy jsme dorazili v 17 hodin.

Uložit
Cookies uživatelské preference
Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.
OK
Odmítnout vše
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat k měření efektivity webu a k pochopení jeho fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout