Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.

Vytvořeno: 17 leden 2017
Zobrazeno: 628

Od 15. ledna 2017 musí být vozidla vjíždějící ve Francii do nově zřizovaných ekologických zón (Zones à Circulation Restreinte  - ZCR) vybavena ekologickými známkami. Opatření se týká Paříže, kde bude tato povinnost platit trvale, a některých dalších měst, kde budou opatření vyhlašována dle stavu ovzduší (příležitostná zavádění již avizovala například města Grenoble a Lyon). Opatření se týká i motocyklů.
Ekologická známka Crit’Air bude k dispozici v šesti kategoriích. Která kategorie vozidel a v jakém čase smí do zóny vjet určí jednotlivé obce tím, že k dopravnímu značení ZCR přidají dodatkovou tabulku.

Číst dál
Vytvořeno: 10 leden 2017
Zobrazeno: 932

Během roku 2017 se začneme setkávat s novým značením benzinu a nafty na stojanech čerpacích stanic. Novinka vychází z evropské normy, která by měla sjednotit označování různých druhů pohonných hmot v rámci celé EU. Každý typ paliva bude značen určitým geometrickým obrazcem. U benzínových paliv je to kruh, u dieselových čtverec a plynná paliva představuje čtverec stojící na vrcholu. Uvnitř obrazce je pak písmeno označující typ paliva a číslo uvádějící maximální procentuální podíl biosložky, popřípadě již známé označení typu plynu (například CNG nebo LPG). Pro benzínová paliva bude použito písmeno E, u nafty to bude písmeno B. Dnešní Natural 95 tak bude značen jako E5 a nafta B7. Na trh ale budou přicházet další typy paliv s vyšším podílem biosložky, takže se bude objevovat E10, E85, B10, B30 i B100.

Vytvořeno: 17 červenec 2016
Zobrazeno: 776

Od ledna 2016, platí novela zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, která zavádí jednotné pojetí dálniční sítě. Změna Ministerstva dopravy spočívá v převedení vybrané části současných rychlostních silnic do kategorie dálnice, jednotném označení takto vzniklé ucelené dálniční sítě dopravní značkou "Dálnice" (se zeleným orientačním dopravním značením) a uvolnění dopravní značky "Silnice pro motorová vozidla" pro pozemní komunikace, na kterých je žádoucí omezit nemotorový provoz a zvýšit nejvyšší dovolenou rychlost až na 110 km/h.
A kde se už dnes může skutečně 110 km/h jet?

Číst dál
Vytvořeno: 01 červenec 2016
Zobrazeno: 460

Od července 2016, Francie zavádí pro Paříž ekologické plakety. Těchto plaket bude 6. Z důvodů časové náročnosti je nastaven tříměsíční odklad a policisté budou zatím řidiče jen upozorňovat. Od října se už budou vybírat pokuty ve výši 35 Euro a od ledna 2017 68 Euro. Ve výsledku to znamená, že od července 2016 nesmí do Paříže žádný motocykl vyrobený před rokem 1999.

Vytvořeno: 23 březen 2016
Zobrazeno: 830

Nový platební systém mýtného FreeFlow na dálnicích v Itálii. Na dálnicích, kde se platí mýto nemusíte pro platbu projetého úseku vůbec zastavovat. FreeFlow se zatím používá pouze na dálnici označované jako Pedemontana Lombarda. Tato část zahrnuje úseky mezi Gallarate a Lentate sul Seveso, ale následovat budou i další úseky směrem na Bergamo a do budoucna se počítá i s obchvaty u Varese (z Gazzada po Vedano Olona) a Como.

Číst dál
Vytvořeno: 23 březen 2016
Zobrazeno: 821

Nový zákon zde povoluje jízdu mezi vozidly v celkem 11 departmentech, kde jsou během dopravních špiček časté kolony při vjezdu do města nebo výjezdu z něj. Jde o Paříž a okolí, Gironde, Rhone a Bouches-du-Rhone. Zákon určuje, že motocykly s šířkou pod 1 metr mohou projíždět mezi automobily, které jedou do 50 km/h nebo stojí.

Číst dál