První pomoc díl 3.

ZLOMENINY
Ty bývají poměrně časté nejen na motocyklu, ale i v běžném životě, jaké máme, asi víme všichni.

OTEVŘENÉ
U otevřené zlomeniny je jasně zřetelně vidět poškozená kůže úlomkem zlomené kosti a často je to doprovázeno masívním krvácením, samotná kost ale vidět být nemusí.

Je nutné postiženého řádně vyšetřit, krvácet může do kombinézy i do bot…a to pak snadno přehlédneme..

ZAVŘENÉ
V tomto případě je kůže neporušena, ale pozor, i zde je možné vnitřní krvácení!
Oba typy zlomenin provází bolest, otok a omezená pohyblivost, zdeformovaná kost, nenormální pohyblivost a někdy i slyšitelné nebo hmatatelné praskání úlomků kosti.

Co s tím?
Opět voláme záchranku, a pokud není stav vážný, pak s postiženým nemanipuluj a čekej na příjezd profíků.
V první řadě musíš zrevidovat ránu, pokud jde o otevřenou zlomeninu, v první řadě zastav krvácení, jakmile nekrvácíme, znehybníš končetinu dlahami. Ruce a klíční kosti znehybníš šátkovým závěsem. V případě zlomení nohy a absence dlouhé dlahy, použij jako fixátor druhou nohu. Prostě je svaž k sobě.
V případě použití dlahy pamatuj na to, že by mohla mít ostré hrany, tak dlahu vystel třeba šálou nebo něčím měkkým. Měj na paměti, že když použiješ dlahu, má účinnost tehdy, když zafixuješ kost od kloubu ke kloubu.
Dlahu připevni ke končetině pevně, ale měj na paměti, že nám také musí stále proudit krev, tedy, pokud k té pasece nemáme ještě tepenné krvácení.
Máš-li možnost chladit ránu, chlaď, zmírníš otok a zbavíš ho trochu bolesti

PORANĚNÍ KLOUBŮ
Klouby si můžeme pohmoždit, podvrknout a vymknout.
Tyto varianty jsou doprovázeny bolestí, omezenou hybností, otokem a pak také modřinou – krevním výronem
Ošetříme snadno, znehybníme elastickým obvazem a opět chladíme. NIKDY si nehrajeme na ortopeda a kloub nevracíme v případě vymknutí zpět.

PORANĚNÍ PÁTEŘE
Všichni víme, že největší nebezpečí je možné poranění páteře a míchy. Proto vždy:

  • prvotně pacienta vyšetřujeme - ošetřujeme v poloze, v jaké jsme ho našli, dbáme na to, aby se nehýbal,
  • držíme mu hlavu v jedné linii s tělem, nesmí ho to bolet! Hlavu (krk) utemujeme, tak, aby se nám hlava pokud možno nehýbala, zejména zamezit rotaci!
  • v případě zastavení dechu, hlavu nezakláníme, ale jen předsuneme dolní čelist (zvedáme bradu), resuscitační maska by byla v tomto případě vhodná.

Jak poznáš, že jde o poranění páteře či míchy? No, musíme spíš předpokládat, vše potvrdí až rentgen a další vyšetření, ale

  • místo zlomeniny je bolestivé nebo i deformované,
  • od místa zlomeniny dolů k chodidlům, je nižší citlivost těla nebo ztráta hybnosti,
  • často dochází k poruše vědomí.
    POZOR, ošetřovaný nemusí ani jeden tento příznak. Vždy se k postiženému chováme tak, jako by měl poškozenou páteř, i když s sebou plácne o zem a bude mít vyvrknutý malíček.

PORANĚNÍ HRUDNÍKU
Můžeme mít zlomená žebra nebo hrudní kost, případně i poranění hrudní dutiny – plic (pneumotorax).
Příznaky:

  • bolest
  • vykašlávání krve
  • obtížné dýchání, slyšitelné nasávání vzduchu při vdechu postiženého
  • pak nám může přijít šok a s tím už si víme rady

OŠETŘENÍ PNEUMOTORAXU
Překryješ ránu sterilním obvazem a poté neprodyšně či poloprodyšně nejlépe kusem igelitu ránu uzavřeme. POZOR, může se stát, že se stav postiženého zhorší, potom musíš neprodyšný obvaz urychleně odstranit a řešit jinak, ale to už je spíš v kompetenci profesionálů.
V případě, že je vše OK, nedávej pacienta do zotavovací polohy, ale ulož ho do polosedu s náklonem na postiženou stranu.
Záchranka by už měla být na cestě, tak si ho jen kontroluj.
Pokud jde jen o nekomplikovanou zlomeninu žeber, stáhni hrudník elastickým obinadlem nebo opět ledviňákem, abys zamezil pohybu hrudního koše.

PORANĚNÍ BŘICHA
Při poranění břicha pacienta vždy polož do úlevové polohy, tzn. polož ho na záda, podlož mu kolena třeba spacákem, musí mít pokrčené nohy!
Nezapomeň, že hrozí nebezpečí vnitřního krvácení. Pokud dojde k vyhřeznutí střevních kliček, měj na paměti, že střeva nestrkáš zpět, zajisti jim co nejvíce sterilní prostředí, dej na ně sterilní obvaz či roušku. Břicho můžeš pouze chladit. To se týká poranění všech vnitřních orgánů, zajisti jim jen sterilní prostředí a čekej na přivolanou pomoc.
NIKDY, při poranění břicha nepodávej nic ústy!

PORANĚNÍ HLAVY
Poranění hlavy asi všichni poznáme snadno, takže z hlavy

  • může krvácet z místa rány
  • dochází k nevolnosti, zvracení, poruchy vědomí či zraku
  • člověk s poraněnou hlavou se může také dostat do šoku
  • pokud dojde ke „zlomení lebky“ (lebeční báze) vytéká postiženému z uší nebo nosu čirá tekutina nebo krev.

    Co budeš dělat teď?
  • Ošetříš krvácení povrchových ran.
  • Dotyčného posadíš, než to uděláš, nezapomeň na možné poranění páteře/míchy, takže hezky zafixuješ krk a nejlépe jako na prknu ho nadzvedneš do polohy, tak aby byl v polosedu, není nutný vzpřímený sed, prostě, aby byla hlava nahoře.
  • pokud krvácí z nosu, když to bude možné, tak mu předkloň hlavu a stiskni nosní křídla…lépe ať si je drží sám, to zvládne. Chlaď temeno a čelo hlavy.
  • Při krvácení z ucha, je potřeba zajistit výtok tekutiny náklonem hlavy na postiženou stranu
  • Máš stabilizováno, tak a teď sledovat jak nám dýchá, nedovolit spát a nedávat pít

POPÁLENINY
S popáleninami se setkal už snad úplně každý, je jedno, jestli v běžném životě na nás vyprskl třeba olej nebo jsme si spálili nohu o výfuk.
Pokaždé když v médiích slyším, že postižený měl 2. stupeň popálení, nevím co si tak pod tím představit. Tak pro případ, že to taky nevíš, tak tady je popis jednotlivých stupňů, mohlo by se to hodit třeba při hlášení Rychlé záchrance, protože už samozřejmě první co děláš: voláš o pomoc 155 nebo 112.

1. stupeň – popálení je na povrchu kůže – popálená část je zarudlá, oteklá a bolí
2. stupeň – popálení je hlouběji v kůži – je to to stejné jako u prvního stupně, jen k zarudnutí a otoku přibydou puchýře, bolí
3. stupeň – spálená kůže a podkoží – dochází ke zničení tkáně (spálené, přiškvařené maso), tohle už tak nebolí, i když okolí stále ano…

První co instinktivně děláme, je že chladíme nejlépe tekoucí studenou vodou. Než ale začneš chladit, musíš dotyčného od zdroje tepla oddělit, tzn. v našem případě, zvedej mašinu, čímž zabráníš pálení třeba od výfuku.

Zbav poraněného oděvu, to platí v případě, že se polije třeba horkým olejem, kávou, gulášem a podobně. Pokud, je ale oděv seškvařený a v ráně - nech to tam, oděv kolem poranění vystříhej, abys mohl případně vyndat z rány kovové předměty, kameny nebo dřevo a abys mohl účinně chladit.
Je mi jasné, že v motorce moc vody nevozíš, stopni auto a zaúkoluj kohokoliv, ať sežene vodu, třeba i z čistého potoka, vše dobré. Chladit by se mělo minimálně 10 – 20 minut. Pokud jsou popáleniny na větší ploše, chlaď postupně, ne, že Tě napadne strčit popáleného do ledového potoka, mohl by se podchladit a budeš řešit další malér, balit do zlaté fólie a podobně.

Pokud budeš chladit těch 20 minut a záchranka ještě nebude u Tebe, pak se snaž spálené místo krýt pokud možno sterilním materiálem.
Nezapomeň, že se Ti zraněný může zase dostat do šoku, hlídej ho, drž ho při vědomí a čekej, až pomoc dorazí.
Toť ve zkratce vše, doufám, že nikdo z nás tohle nebude potřebovat, ale pokud přeci jen, nepanikař, hlavně jednej s rozvahou, neboj se požádat další lidi o pomoc, zaúkolovat například, výstražný trojúhelník umístit na silnici, odklidit popadané věci na krajnici a podobně, dle situace.
Je jasné, že si nikdo z nás nemůže pamatovat vše zde napsané, proto má rada zní: zjisti v rychlosti jaký je stav zraněného, vytoč 155 a věř mi, že záchranář-operátor na druhém konci sluchátka Tě povede nejlépe, jak to bude v daný okamžik možné a hlavně, budeš mít jistotu, že jsi nic nezapomněl.

Samozřejmě pokud máš za sebou alespoň nějaký základní kurz první pomoci, budeš vždy s výhodou a napřed

Uložit
Cookies uživatelské preference
Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.
OK
Odmítnout vše
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat k měření efektivity webu a k pochopení jeho fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout