Příprava a povinná výbava

Stručné základní informace pro cesty nejen do zahraničí. Pokud se chystáte na cestu do zahraničí, je dobré vědět na co se připravit a co která země vyžaduje. Pamatujte i na to, že i půjčený motocykl nebo skútr musí splňovat podmínky dané zákonem země, kde se nacházíte.

Motocykl příprava a údržba
Před cestou a hlavně do zahraničí, doporučujeme zkontrolovat pneumatiky, brzdové destičky a popř. provést výměnu provozních kapalin. Dobré je s sebou vozit základní nářadí. Pozor na nehomologované prvky, v některých zemích to může být problém.

Doklady a dokumenty
Občanský průkaz nebo cestovní pas vám pro vstup do zemí EU stačí. Určitě nezapomenout řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla, zelenou kartu a formulář o dopravní nehodě (v angličtině!). Asi nemá cenu zdůrazňovat, že všechny doklady musí být platné. Stejně tak se asi nevyplatí vyrazit na cesty s prošlou technickou. Na cesty doporučujeme sjednat cestovní pojištění. V případě, že máte naplánovaný a zaplacený trajekt nebo rezervaci ubytování je dobré mít voucher nebo doklad o zaplacení.

Peníze a platební karty
Doporučujeme mít i peníze v hotovosti, protože ne všude se dá platit kartou. Samozřejmě záleží, do jakých lokalit plánujete svojí cestu. Platební karty se vyplatí mít dvě, pokud je to možné.

Povinná výbava
Některé země jsou velmi benevolentní a motorkáře nechají jezdit bez řádné výbavy. Ale motorkář by měl mít na sobě přilbu, brýle, rukavice, bundu s dlouhými rukávy, kalhoty s dlouhými nohavicemi a boty s ochranou kotníků. Dále je dobré mít v brašnách to nejzákladnější: lékárničku, reflexní vestu, náhradní pojistky, žárovky, výstražný trojúhelník. Určitě to pro někoho z vás může být překvapující, ale některé země vyžadují i hasící přístroj (např. Bosna a Hercegovina) a některé zase zakazují používat interkomy a to i na komunikaci se spolujezdcem (např. Španělsko). Vše podrobně najdete v naší kategorii Státy-info.

Plán cesty a informace
Dobře si naplánujte cestu a etapy cesty. Nespoléhejte se jen na navigaci, klasická mapa se vždy může hodit. Nedoporučujeme, jezdit co to jde nebo jak se říká "na krev". Naopak doporučujeme dodržovat předpisy a jezdit s rozumem. Plán cesty by měl být přizpůsoben tomu nejméně zkušenému jezdci, který jede ve skupině. Zjistěte si o zemi a místech, které chcete navštívit co nejvíce informací. Například přehled o počasí, protože některé úseky se nemusí dát projet tak, jak si představujete. Pozor na rychlostní limity a zákazy, za které jsou v cizině postihy mnohem vyšší. A hlavně, při policejní kontrole není vhodné se chovat drze a agresivně, nemuselo by se to vyplatit.

Šťastnou a bezpečnou cestu Vám přeje tým Motoinfo.cz

Uložit
Cookies uživatelské preference
Naše webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Tím, že tyto stránky dále používáte, s tím souhlasíte.
OK
Odmítnout vše
Další informace
Analytics
Nástroje používané k analýze dat k měření efektivity webu a k pochopení jeho fungování.
Google Analytics
OK
Odmítnout